Slovanský ostrov
Slovanský ostrov, pro Pražany známější spíš jako Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Rozlohu má 2,2 ha. V jeho blízkosti najdeme Národní divadlo.
Ostrov vznikal postupným naplavováním půdy za Šítkovskými mlýny v průběhu 17. století. Jeho růst urychlilo zřízení novoměstských mlýnů v oblasti pod Zderazem. K dnešním rozměrům dorostl až po povodni roku 1784. Ostrov v minulosti nesl také název Barvířský podle jednoho z jeho vlastníků, barvíře kůží Josefa Ignáce Saengera. Druhé své známé jméno nese od roku 1838 podle rakouské arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I. Významnou událostí na ostrově byl Slovanský sjezd, který se zde konal roku 1848, na jehož památku byl ostrov v roce 1925 přejmenován na Slovanský.
Dnešní budova na Žofíně vznikla roku 1884 podle návrhu Jindřicha Fialky poté, co ostrov vykoupila pražská obec. Společenské akce se zde konají dodnes. Na jižním konci ostrova byla v roce 1930 v těsné blízkosti Šítkovské vodárenské věže vybudována budova SVU Mánes s výstavní síní a uměleckou kavárnou. V roce 1948 byl ostrov u Národního divadla spojen s pobřežím novým mostem.
Na plavbu podél Slovanského ostrova Vás vezmeme například při velké plavbě Prahou, plavbě s obědem nebo při plavbě s večeří.